NFC mokėjimai Lietuvoje ir Europoje

NFC mokėjimai Lietuvoje

NFC technologija

"Near Field Communication" - pažodžiui į lietuvių kalbą galėtų būti verčiamas kaip "artimojo lauko komunikacija".

Duomenų apsikeitimą, nuskaitymą ar siuntimą galima vykdyti turint mažiausiai 2 šią tehnologiją palaikančius įrenginius (telefoną, kompiuterį, mokėjimo kortelę, NFC mokėjimų skaitytuvą, lipduką su NFC lustu, televizorių ar kitokius įvairius įtaisus).

NFC mokėjimai

Lietuvoje masiškai NFC mokėjimai buvo pristatyti 2011m. per Europos Krepšinio čempionatą Lietuvoje. Čempionato rėmėjas ir mokėjimo paslaugos teikėjas buvo Mokipay. Rinkoje jie pristatytė galimybę atsiskaityti už prekes naudojant NFC lustą, kuris klijuojamas prie mobilaus telefono. 2011 metais labai nedaug telefonų turėjo integruotą NFC, todėl šis sprendimas atrodė paprastas ir pigus.

Mokipay

NFC naudoja nuo 2011m.

Kada mokėjimo korteles pakeis NFC?

NFC, kaip pilnavertis mokėjimo kortelių konkurentas galėtų tapti ne už ilgo laiko tarpo. Lietuvos bankai jau pranešė apie planus dar 2016 metais į rinką išleisti pirmasias bekontaktes korteles, bet sėkmingam jų veikimui prekybininkai pirmiausia turės įsirengti reikalingus Contactless kortelių skaitytuvus.

Kitas žingsnis po sėkmingos bekontakčių kortelių atėjimo į rinką galėtų būti mokėjimo kortelių (VISA/Maestro/Mastercard) perkėlimas į mobilųjį telefoną arba serverį (tarnybinę stotį). Tokį perkėlimą techniškai atlikti yra paprasta, bet mažai tikėtina, kad kortelių platintojai (VISA ir pan.) sutiks su tokiu sprendimu, nes tai sumažintų pačių kortelių duomenų saugumą.

NFC atsiskaitymai nėra naujovė pasaulyje, bet šiuo metu rinkoje užima labai mažą rinkos dalį. Lietuvoje pagrindinis NFC atsiskaitymų operatorius vis dar išlieka Mokipay (nes yra sudarytos sutartys su mokyklomis, universitetų valgyklomis, įvairiomis kavinėmis kur galima atsiskaityti šiuo būdu).

Kada NFC mokėjimai taps lygiaverčiais mokėjimų kortelėms Lietuvoje - galima tik spėti, bet žinant lietuvių konservatyvumą naujovėms, tai gali užtrukti. Pirmiausia reikia sulaukti bekontakčių mokėjimo kortelių starto Lietuvoje, apie kurių saugumą užsienyje spekuliantai ir sąmokslo teorijų kūrėjai jau kurį laiką kalba (bei bando kovoti su bekontaktėmis kortelėmis jas gadindami, kas yra net šiek tiek komiška).