Mobilūs mokėjimai Lietuvoje

MoQ (móku) – mobilūs mokėjimai

Jau šią, 2018-ųjų, vasarą Lietuvos mobilieji operatoriai leis vartotojams atlikti ir gauti mokėjimus naudojantis tik mobiliuoju telefonu.

Mobilūs mokėjimai

Pernai vasarą rašiau apie Europos Komisijos suteiktą leidimą Telia, Bite ir Tele2 plėtoti savo mokėjimų platformą. UAB "Mobilieji mokėjimai" 2017 gruodį turėjo 2,1 mln. EUR įstatinį kapitalą ir kiekviena mobiliojo ryšio bendrovė gavo 33,3% naujos įmonės akcijų. Generaline direktore paskirta Monika Rimkūnaitė-Bložė.

2018-03-08 dienos LRT Panorama rodė reportažą (laikas 21min50s) apie paslaugos pristatymą. Kaip pasakojama reportaže, sistema veiks QR kodo arba NFC principu. Tereikės nuskaityti QR kodą su telefono kamera ir patvirtinti apmokėjimą MoQ programėlėje.

Google paieškos duomenimis, platformos vystyme dalyvauja Baltic Amadeus darbuotojai, tad tai bus Lietuvoje sukurtas produktas. Šiuo metu programėlė dar nėra pasiekiama nei Android Google Play, nei iOS App Store. Monika Rimkūnaitė-Bložė teigia, jog planuojama produkto paleidimo data - pirmasis 2018 pusmetis (H1 nuo 2018-01-01 iki 2018-06-30). Kadangi kuriant produktą dirbama Agile principu, norima, kad vartotojas iš karto pajustų MoQ naudą, tad pirmosiomis dienomis galės naudotis bazinėmis funkcijomis, kurių su laiku vis daugės.

Mobilių mokėjimų veikimas

Mokėjimus įgalinti galėsite tik turėdami išmanųjį telefoną ir jame įdiegtą MoQ programėlę. Su telefono kamera nuskaitysite QR kodą iš kompiuterio monitoriaus, čekio, kito mobiliojo telefono, reklamos plakato, etiketės ar kitur, kur jis būtų vizualiai matomas. Tuomet kamera užfiksuotą vaizdą apdoros MoQ programėlė ir jūsų telefono ekrane parodys mokėtiną sumą bei paprašys patvirtinti mokėjimą (slaptažodžiu arba biometrine telefono įranga, pavyzdžiui pirštų antspaudų skaitytuvu).

Jeigu baiminatės dėl saugumo (kaip tai buvo ir dėl bekontakčių kortelių), jums nėra ko nerimauti. Dažniausiai telefonas yra užrakintas slaptažodžiu, taip pat bus apsaugota ir programėlė.

Tai turėtų būti alternatyva bankų kortelėms ir gryniesiems pinigams. Ateityje galėsite pirkti prekybos centruose, interneto parduotuvėse, viešajame transporte ir kitur. Mokėjimą galės priimti bet kuris žmogus, kuris naudojasi mobiliuoju telefonu (net ir perkant turguje pomidorus ar gėles gatvės palapinėje kovo 8-ąją).

Dar paprasčiau bus galima persiųsti pinigus asmeniui, kurį turite savo telefono kontaktų sąraše (kaip tai darote naudodami Revolut ar Swedbank programėles). Jeigu pinigus bandysite siųsti asmeniui, kuris neturi MoQ programėlės, gavėjas sulauks žinutės apie jums siunčiamus pinigus ir siūlymą įsidiegti programėlę, kad galėtų būti įskaityti pinigai.

Ko reikės?

Išmanaus telefono

MoQ programėlės

Telefono numerio

Interneto

Kameros/NFC

Viltys

Belieka tikėtis, kad mokėjimai veiks be nesklandumų, kaip tai dažnai nutinka (mažai atsiskaitymo vietų, komplikuota registracija paslaugos teikimui ar įvairūs techniniai sutrikimai). Pasaulyje daug kur veikia Apple Pay ir Google Pay, galbūt vieną dieną jie taps MoQ konkurentais.

Taip pat įdomu, kokias kortas atvers bankai, nes naujas konkurentas gali nusinešti pajamas, kurias kortelių davėjai gauna už atsiskaitymų administravimą.