kortelių mokestis tarp bankų

Mažėja „kortelių mokestis“

Naujos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (nuoroda į dokumentą) nuostatos dėl tarpbankinių mokesčių įsigalioja nuo 2015 gruodžio 9 dienos. Nustatomos „lubos“ kokio dydžio maksimalus mokestis gali būti taikomas bankui už kito banko kortelių naudojimą terminale. Maksimalus komisinio mokesčio dydis galės būti 0,2% atsiskaitant debetine kortele ir 0,3%, jeigu pirkėjas naudosis kredito kortele.

 Kokie mokesčiai buvo iki šiol?

Bankai savo klientams niekada neatskleisdavo tarpbankinių mokesčių dydžio, todėl tikslūs dydžiai žinomi tik iš statistikos. 2011 metais tarpbankinio komisinio mokesčio dydis atsiskaitant debeto kortele sudarė 0,94%, o kredito – 1,07% nuo atsiskaitymo sumos*. Kai kortelę aptarnauja bankas, kuris teikia kortelių skaitytuvo paslaugą – tarpbankinis mokestis nėra taikomas.
Pardavėjas naudojantis banko išduotą kortelių skaitytuvą (POS), moka sutartyje nurodytą mokestį už įmokas priimtas kortele, bet jam nėra atskleidžiama, kokia dalis atitenka bankui, kokia dalis – kortelių tinklo prižiūrėtojui (VISA, Maestro, Mastercard, AMEX ir pan.), iki šiol buvo nežinomas ir tarpbankinio mokesčio dydis. Nuo gruodžio 9 dienos pastrasis mokestis privalo būti atskleistas ataskaitose, bet jis negali viršyti nurodytų dydžių – 0,2% ir 0,3%. Tarpbankinis mokestis nebūtinai turi būti vienodas, bankas savo nuožiūra gali nustatyti atskirus mokesčius kiekvieno kito banko kortelei.
Nuo 2016 metų birželio 8 dienos bankai įpareigoti pateikti kortelių skaitytuvo naudotojui  kainoraščius, kuriuose matytųti visos kainos dedamosios. Pardavėjas matydamas, kokie yra kortelių skaitytuvų išlaikymo kaštai, turės pagrindą prašyti banko peržiūrėti sutartį ir taip sutaupyti didelę dalį pinigų.

Naudą pajus bankai, pardavėjai, pirkėjai

Skaidresnė kainų politika ir keliskart sumažėjęs komisinis mokestis gali paskatinti daugiau pardavėjų įrengti galimybę priimti apmokėjimus kortelėmis. Tai – patogi atskaitymo priemonė pirkėjui: 2015 metų trečiojo ketvirčio pabaigoje Lietuvoje buvo išduota ~3,5 milijono įvairių mokėjimo kortelių. Bankams tai atneš daugiau apyvartinių lėšų klientų sąskaitose. Turbūt daugiausiai iš to pralaimės grynųjų pinigų inkasavimo įmonės, kurios pinigus uždirba surinkdamos pinigus iš prekybinkų arba pildydamos bankomatus.
Lauksime, kol sumažėjęs vadinamasis „kortelių mokestis“ atneš teigiamų pokyčių patogesnių atsiskaitymo būdų srityje.
Šaltinis: lb.lt
*Pateiktame paveikslėlyje parinkti bankai – atsitiktiniai. Bankai ir nurodyti skaičiai negali būti siejami su realybėje veikiančiomis sąlygomis ar sutartimis.